واکسن گارداسیل(HPV) چیست؟ انواع، مزایا، عوارض

واکسن گارداسیل چیست؟ نحوه مصرف و عوارض واکسن HPV

واکسن گارداسیل(HPV) چیست؟ انواع، مزایا، عوارض

واکسن گارداسیل

گارداسیل  واکسنی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده در افراد ۹ تا ۴۵ ساله برای محافظت در برابر بیماری های ناشی از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و زگیل تناسلی تایید شده است. این واکسن متاسفانه در کشور به سختی یافت می‌شود. پزشکان با توجه به فواید استفاده از واکسن گارداسیل، استفاده از این واکسن را بسیار توصیه می‌کنند. خوشبختانه برای خرید واکسن گارداسیل می‌توانید از طریق سامانه داروی کمیاب داروگ اقدام نمایید. در ادامه مطلب درباره کاربرد واکسن گارداسیل، نحوه استفاده و خرید آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

کاربرد واکسن گارداسیل

عفونت HPV می تواند یک عفونت فرصت طلب (OI) HIV باشد OI. عفونتی است که در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف)مانند افراد مبتلا به (HIV بیشتر از افراد دارای سیستم ایمنی سالم رخ می‌دهد یا شدیدتر است. عفونت HPV یک عامل خطر برای ایجاد بیماری های زیر است. واکسن گارداسیل از بروز این بیماری‌ها می‌تواند جلوگیری نماید:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان های واژن
 • سرطان مقعد
 • برخی از سرطان های سر و گردن، مانند سرطان گلو و پشت دهان
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم، واژن و مقعد

انواع واکسن گارداسیل HPV

ویروس پاپیلومای انسانی که HPV نیز نامیده می شود، از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود. برخی از گونه های HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. سایر گونه‌های HPV می‌توانند باعث سرطان شوند.

در بیشتر مواقع، بدن می‌تواند HPV را پیدا کرده و از بین ببرد. اما اگر ویروس برای مدت زمان طولانی در بدن بماند، باعث سرطان می‌شود. واکسینه شدن در برابر HPV به پیشگیری از سرطان در مردان و زنان کمک می‌کند.

سه نوع واکسن HPV توسط   FDAدارای مجوز هستند:

 • واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی ( Gardasil 9- 9vHPV)
 • واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی ( Gardasil – vHPV4)
 • واکسن گارداسیل ۲ ظرفیتی ( Cervarix- 2vHPV)

هر سه واکسن HPV در برابر انواع 16 و 18 HPV که باعث بیشتر سرطان‌های HPV می‌شوند، محافظت می‌کنند. از اواخر سال ۲۰۱۶، تنها Gardasil-9 (9vHPV) در ایالات متحده توزیع شده است. این واکسن در برابر ۹ نوع HPV (۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲، و ۵۸) از بدن محافظت می‌کند.

چه کسانی باید واکسن گارداسیل بزنند؟

واکسیناسیون HPV در سنین ۱۱-۱۲ سال توصیه می‌شود. واکسن HPV را می‌توان از سن ۹ سالگی شروع کرد. همه نوجوانان پیش از نوجوانی به واکسیناسیون HPV نیاز دارند.

نوجوانان و جوانان بالای ۲۶ سال که سری واکسن HPV را شروع یا به پایان نرسانده‌اند نیز به واکسیناسیون HPV  نیاز دارند.

CDC توصیه می‌کند که کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله ۶ تا ۱۲ ماه دریافت کنند.

اگر اولین دوز قبل از تولد ۱۵ سالگی تزریق شده باشد، تنها دو دوز لازم است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که این مجموعه را دیرتر شروع می کنند، در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی، به سه دوز واکسن HPV نیاز دارند.

کودکان ۹ تا ۱۴ ساله که دو دوز واکسن HPV را با فاصله کمتر از ۵ ماه دریافت کرده اند، به نوبت سوم نیاز دارند.

بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آنها، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند.

چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

در مورد هر گونه آلرژی شدید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از افراد نباید برخی از واکسن های HPV را دریافت کنند اگر:

 • تا به حال یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن HPV یا دوز قبلی واکسن HPV داشته اند.
 • به مخمر حساسیت دارند (گارداسیل و گارداسیل ۹).
 • باردار هستند.

واکسن های HPV برای کودکانی که بیماری خفیف دارند، مانند آنهایی که تب خفیف، سرماخوردگی، آبریزش بینی یا سرفه دارند، بی خطر است. افراد مبتلا به بیماری باید تا بهبودی صبر کنند.

گارداسیل چگونه تزریق میشود؟

این واکسن معمولا در عضله بازو یا ران تزریق می‌شود. در افراد مبتلا به HIV، واکسیناسیون با گارداسیل ۹ معمولاً به صورت مجموعه ای از سه واکسن در یک دوره ۶ ماهه انجام می‌شود. پزشک تصمیم می‌گیرد که شما یا فرزندتان به چند واکسن نیاز داشته باشید و چه زمانی آن‌ها را بزنید.

عملکرد واکسن گارداسیل

واکسیناسیون HPV بسیار خوب عمل می کند و این پتانسیل را دارد که از بیش از ۹۰ درصد سرطان های منسوب به HPV جلوگیری کند.

از آنجایی که واکسیناسیون HPV برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ توصیه شد، عفونت با انواع HPV که باعث اکثر سرطان‌های HPV و زگیل تناسلی می شوند، ۸۸ درصد در بین دختران نوجوان و ۸۱ درصد در میان زنان جوان کاهش یافته است. همچنین تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند.

واکسیناسیون HPV همچنین تعداد موارد پیش سرطانی دهانه رحم را در زنان جوان کاهش داده است.

محافظت ارائه شده توسط واکسن های HPV مدت زمان زیادی طول می‌کشد. افرادی که واکسن‌های HPV دریافت کردند حداقل به مدت ۱۲ سال تحت نظر قرار گرفتند و محافظت از آنها در برابر HPV بالا باقی مانده است و هیچ شواهدی مبنی بر کاهش اثر آن در طول زمان وجود ندارد.

هشدار‌های قبل از تزریق گارداسیل

قبل از اینکه شما یا فرزندتان گارداسیل را تزریق کنید، راجع به موارد زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • اگر به هر ماده موجود در گارداسیل ۹ (از جمله مخمر، سولفات هیدروکسی فسفات آلومینیوم آمورف، یا پلی سوربات 80) یا هر دارویی حساسیت دارید.
 • تا به حال به دوز قبلی گارداسیل ۹ یا هر واکسن HPV دیگری واکنش نشان داده‌اید.
 • تب بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷.۸ درجه سانتیگراد) دارید.
 • مشکلات ایمنی مانند عفونت HIV یا سرطان دارید.
 • باردار است یا قصد باردار شدن دارید.
 • اگر در حال شیردهی هستید یا قصد دارید شیر بدهید.
 • اگر در حال مصرف سایر داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی هستید.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

بسیاری از افرادی که واکسن HPV  تزریق می‌کنند، هیچ عارضه جانبی ندارند. برخی افراد گزارش می‌دهند که عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند درد بازوی ناشی از تزریق دارند.

شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV معمولاً خفیف است و شامل موارد زیر است:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن
 • تب
 • سرگیجه یا غش
 • سردرد یا احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی یا مفصلی

برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از غش، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت ۱۵ دقیقه پس از تزریق واکسن بنشینند یا دراز بکشند.

به ندرت، واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد. افراد مبتلا به آلرژی شدید به هر یک از اجزای واکسن نباید آن واکسن را دریافت کنند.

واکسن گارداسیل برای مردان

واکسن HPV دارای مجوز برای استفاده در پسران و مردان است. مشخص شده است که برای مردان ۹ تا ۲۶ سال ایمن و مؤثر است. ACIP واکسیناسیون روتین پسران ۱۱ یا ۱۲ ساله را با یک سری دوز توصیه می‌کند. واکسیناسیون را می توان از سن ۹ سالگی شروع کرد.

واکسن گارداسیل برای مردان نیز توصیه می‌شود به خاطر اینکه آن‌ها هم می‌توانند بخاطر HPV به برخی بیماری‌های خطرناک مبتلا شوند. این واکسن باید در دورانی که احتمال تماس جنسی با شریک‌های مختلف وجود دارد،  انجام شود. برای حفاظت بهتر، توصیه می‌شود که افراد از سنین پایین تر با واکسن گارداسیل واکسینه شوند

این واکسن از خطر انتقال HPV به شریک‌های جنسی و از آسیب‌های ناشی از آنها جلوگیری می‌کند. با انجام واکسیناسیون به مردان، می‌توان از گسترش این عفونت‌ها در جامعه جلوگیری کرد. واکسن گارداسیل به صورت چندین تزریق در بازه‌های زمانی مختلف انجام می‌شود.

اجرای برنامه واکسیناسیون گارداسیل در جوامع مردان به کاهش بیماری‌های ناشی از HPV کمک می‌کند. در برخی از کشورها، واکسن گارداسیل به صورت رایگان در سیستم‌های بهداشتی عمومی در دسترس قرار دارد. برای حفاظت کامل از بیماری‌های ناشی از HPV، بهتر است همه افراد، اعم از زنان و مردان، از واکسن گارداسیل استفاده کنند.

واکسن گارداسیل برای زنان

HPV تناسلی یک ویروس رایج است که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طول فعالیت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اکثر افراد فعال جنسی در زمانی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند، اگرچه اکثر آنها هرگز آن را نمی دانند. عفونت HPV در افراد اواخر نوجوانی و اوایل دهه ۲۰ بیشتر شایع است.

حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می‌تواند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کند. اکثر انواع HPV هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و خود به خود از بین می روند. اما برخی از انواع آن‌ها می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و سایر سرطان‌های کمتر شایع شوند، مانند سرطان های مقعد، آلت تناسلی، واژن و فرج و اوروفارنکس.

انواع دیگر HPV می تواند باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی مردان و زنان شود. هر ساله حدود ۱۲۰۰۰ زن مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده می‌شوند.

واکسن گارداسیل به کجا تزریق می شود؟

این واکسن سه دوز است که به معمولا به صورت تزریق عضلانی به ران یا بازو انجام می‌شود.

آیا واکسن گارداسیل محدودیت سنی دارد؟

واکسن گارداسیل برای همه افراد ۹ تا ۲۶ ساله توصیه می شود. بر اساسFDA، بهترین زمان برای واکسینه شدن در برابر HPV حدود ۱۱ یا ۱۲ سالگی است. برای افراد با ۲۶ سال یا بیشتر، اگر علاقه مند به دریافت واکسن گارداسیل باشند، باید با پزشک صحبت کنند. گرچه امروزه پزشکان توصیه مي‌کنند همه افراد تا ۴۵ سال این واکسن را تزریق کنند.

  نیاز دارد؟HPV چرا کودک به واکسیناسیون

واکسیناسیون HPV  از عفونت هایی که می توانند باعث سرطان شوند جلوگیری می کند.

چه بیماری هایی توسط HPV ایجاد می شود؟

برخی از عفونت‌های HPV می‌تواند باعث سرطان شوند – مانند سرطان دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی یا پشت گلو – اما با شروع سری واکسن‌ها می توانید کودک خود را از ابتلا به این سرطان‌ها در آینده مقاوم کنید.

آیا واکسیناسیون HPV بی خطر است؟

بله، واکسیناسیون HPV بسیار ایمن است. مانند هر دارویی، واکسن ها می توانند عوارض جانبی از جمله درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق واکسن ایجاد کنند. این برای واکسن HPV نیز طبیعی است و باید در یک یا دو روز از بین برود.

آیا واکسن گارداسیل می‌تواند باعث ناباروری شود؟

واکسن HPV مشکلی در باروری ایجاد نمی‌کند. با این حال، افرادی که به سرطان ناشی از HPV مبتلا می شوند، به درمان‌هایی نیاز خواهند داشت که گاهی اوقات می‌تواند توانایی آنها را برای بارداری را محدود کند، مانند هیسترکتومی (برای زنان)، شیمی درمانی یا پرتودرمانی. درمان پیش سرطان دهانه رحم همچنین می تواند زنان را در معرض خطر مشکلات دهانه رحم قرار دهد و گاهی اوقات می تواند باعث زایمان زودرس شود.

اگر از قبل فعالیت جنسی داشته باشید، واکسن HPV مزایایی دارد؟

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید با پزشک خود در مورد مزایای تزریق واکسن HPV صحبت کنند.

آیا واکسن گارداسیل HPV را درمان میکند؟

هیچ یک از واکسن‌ها نمی‌توانند عفونت HPV موجود را درمان کنند. واکسن ها فقط از شما در برابر موارد خاصی از HPV که ندارید محافظت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آیا واکسن گارداسیل بعد از ابتلا موثر است؟

خرید واکسن گارداسیل HPV

همانطور که گفتیم نه تنها واکسن گارداسیل برای زنان توصیه می‌شود بلکه تزریق واکسن HPV برای مردان نیز می‌تواند اثربخش باشد. با توجه به این که واکسن HPV در کشور به سختی یافت می‌شود، شما می‌توانید آن را از طریق سامانه داروگ تهیه فرمایید. برای خرید واکسن گارداسیل HPV تنها کافیست در سامانه داروگ ثبت نام نمایید. سپس در صفحه تهیه داروهای کمیاب روی دکمه (جستجو دارو) کلیک کرده و نام داروی درخواستی خود را ثبت نمایید.

سامانه داروگ در زمان تعیین شده توسط شما، اطلاعات داروخانه‌هایی که این واکسن را موجود دارند را در اختیار شما قرار خواهد داد. در چند سال اخیر تعداد بالایی از افراد واکسن HPV خود را به راحتی توسط سامانه داورهای کمیاب داروگ تهیه کرده‌اند. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید با کارشناسان ما در تماس باشید.