تبــــــادل دارو

جابه جایی دارو بین داروخانه‌ها را تبادل دارو می‌گوییم. سامانه‌ داروگ به عنوان بزرگ‌ترین مرجع اطلاعات دارویی کشور، گام مهمی در جهت تبادلات دارویی عادلانه برداشته است. تبادل دارو تنها یکی از خدمات سامانه اینترنتی داروگ برای داروسازان محترم است.

آیا سامانه داروگ دارای مجوز فعالیت است؟

داروگ تنها سامانه مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

سامانه داروگ تمامی مجوزهای لازم جهت فعالیت در این حوزه را دارا است. تمامی مجوزها در سایت درج شده است.

هدف از تبادلات دارویی چیست؟

در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی کشور با موضوع کمبود دارو به ‌ویژه داروهای حیات‌بخش و نایاب مواجه هستیم. سامانه داروگ با تمرکز بر داروخانه‌ها به عنوان مهم‌ترین واسطه‌ صنعت دارویی در راستای هدف تبادل و تامین زنجیره‌ دارویی، خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهد. اصلی‌ترین هدف ما تبادل دارو قانونی بین داروخانه‌های سراسر کشور برای جلوگیری از هدر رفت دارو است.

نحوه تبادل دارو در سامانه داروگ

در سامانه‌ داروگ، پس از احراز هویت حقیقی (از قبیل کارت ملی، کارت نظام و پروانه تاسیس داروخانه) و حقوقی داروسازان، توسط کارشناسان داروگ و خرید اشتراک، پنل کاربری داروخانه در دسترس داروساز قرار می‌گیرد.
در بخش ثبت محصولات و ثبت پک، داروسازان می‌توانند اقلام مورد نظر خود برای تبادل را به دو شکل لیست (همه دسته‌هایی دارویی) و پک (دسته‌های خاص) ثبت کنند. پس از ثبت محصولات این سامانه هوشمند با توجه به موارد زیر، نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین لیست‌ها به اقلام مطلوب داروساز را از طریق پیامک و سیستم اعلان ویژه در پنل کاربری به اطلاع او می‌رساند.
دسته‌های دارویی مورد علاقه داروساز
رفتار و علایق داروساز در تبادلات قبلی او
با انتخاب لیست مورد نظر برای تبادل، پیامک درخواست تبادل به داروسازی که آن لیست را ثبت کرده، ارسال می‌شود. داروساز با مراجعه به پنل کاربری خود و بررسی پیشنهاد شما، درخواست را تایید می‌کند. در آخرین مرحله، اطلاعات تماس و آدرس پستی دو طرف تبادل نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است که طرفین تبادل برای نحوه ارسال و زمان آن لازم است به توافق برسند.

خرید اشتراک تبادل دارو

اشتراک های سامانه به 3 مورد زیر تقسیم می‌شود:

اشتراک 7 روزه

35,000,000

اشتراک 6 ماهه (این پنل پشتیبانی ندارد و کلیه امور بر عهده داروساز می باشد)

85,000,000

اشتراک 1 ساله ویژه

150,000,000

اشتراک 1 ساله ویژه داروخانه های خاص و بیمارستانی

250,000,000

جهت خرید اشتراک بالای صفحه سمت چپ روی گزینه سبز رنگ خرید اشتراک کلیک کنید. سپس اشتراک مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه ثبت را انتخاب کنید. در ادامه به صفحه درگاه پرداخت منتقل می‌شوید. پس از پرداخت مبلغ اشتراک، پنل فعال شده و می‌توانید از همه خدمات داروگ استفاده کنید. برای مشاهده تمامی تراکنش‌ها و اشتراک‌های فعال شده می‌توانید در منو روی آرشیو اشتراک‌های خریداری کلیک کرده و در قسمت مالی، روی گزینه تاریخچه خرید کلیک کنید.

تبادل دارو در داروگ به چند صورت انجام می‌شود؟

اکثر تبادلات دارو از طریق سامانه داروگ انجام می‌شود. اما به طور کلی این پروسه در سه حالت زیر انجام می‌پذیرد:

در حالت اول داروخانه، کالا یا کالاهای مازاد و مدنظر خود جهت تبادل را ثبت می‌کند و سپس در لیست، کالاهای دیگر داروخانه‌ها را برای تبادل بررسی می‌کند. در صورت یافتن محصول مورد نیاز خود، درخواست تبادل را به داروخانه دیگر ارسال می‌نماید.
در حالت دوم داروخانه اول پس از ثبت کالاهای مدنظر خود برای تبادل، منتظر درخواست دیگر داروخانه‌ها جهت تبادل می‌ماند.
گاها داروسازان در پنل کاربری خود، داروها را مشاهده می‌کنند اما درخواست تبادل ثبت نمی‌کنند. در این حالت از ابتدا امر تبادلات را به صورت تلفنی انجام می‌دهند.

علاوه بر این داروخانه‌ها در سامانه داروگ به دو شکل می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند که عبارتند از:

سبد یا پک دارویی:
در این حالت داروخانه‌های عضو در سامانه‌ داروگ می‌توانند تعدادی از محصولاتی که بر اساس سیاست‌های فروش خود تعیین کرده‌اند را در کنار دارو یا محصول با ارزش، خوب و پرطرفدار بگذارند. در نتیجه به واسطه آن می‌توانند سایر محصولات دارویی مازاد یا فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی خود را با محصول مورد نیاز خود تبادل کنند. این موضوع منجر به افرایش فروش داروخانه‌ها می‌شود و از هدر رفت دارو جلوگیری می‌کند. ضمناً در این شکل از تبادل دارویی، امکان جا به جایی سبد با سبد دیگر یا سبد با یک دارو یا محصول تک نیز وجود دارد.

کالا با کالا:
در تبادل دارویی کالا با کالا، همکاران می‌توانند در خصوص داروهای مازاد و تاریخ نزدیک موجود در داروخانه‌ خود اطلاع رسانی کرده و تقاضای خود را در مورد تبادل آن‌ها با دارویی که موجودی آن در داروخانه به اتمام رسیده ثبت نمایند.
داروخانه‌ها اقلام دارویی مازاد و تاریخ نزدیک خود را در سایت ثبت می‌کنند و پس از آن با داروخانه‌ای که این اقلام مصرفی را داشته باشند لینک می شوند.

پشتیبان داروگ در خدمت شماست!

هر داروساز پشتیبان شخصی خود را دارد که روند تبادل، خرید اشتراک و رفع نیازمندی داروساز خود را مدیریت می‌کند. با پشتیبان داروگ هیچ سوالی بی‌جواب نمی‌ماند! پشتیبان به شما کمک می‌کند که تبادلی راحت و سریع را تجربه کنید.

گروه تبادل دارو واتساپ داروگ

heading سفارشی

مزایای تبادل دارو مازاد برای داروخانه‌ها

خوشبختانه داروخانه‌های بسیاری در کشور تمایل به تبادل داروهای تاریخ نزدیک و مازاد خود دارند. این نوع تبادلات دارویی بین داروخانه‌‌ها مزایای بسیار زیادی برای بخش صنعت دارو در پی خواهد داشت که از جمله‌ آن می‌توان موارد زیر را بر شمرد:

سوالات متداول تبادل دارو

روند حمل و نقل به چه شکل است؟
در حال حاضر مسئولیت لجستیک و حمل و نقل کالا بر عهده سامانه داروگ نیست. جهت نحوه ارسال کالا و زمان آن لازم است با همکار داروساز خود به توافق برسید. لازم به ذکر است که در آینده خدمت لجستیک و حمل و نقل کالا نیز به خدمات داروگ اضافه خواهد شد.

آیا برای انجام تبادل می‌توان استان مشخصی را انتخاب کرد؟
برای این منظور در قسمت پنل شخصی خود، پس از انتخاب شروع تبادل روی گزینه فیلتر کلیک کنید. در قسمت استان و شهر منویی که نمایش داده می‌شود، استان مورد نظر را انتخاب کنید. در این حالت فقط لیست استان‌هایی که انتخاب شده است، نمایش داده می‌شود.

دلیل اعتماد و اطمینان طرفین تبادل به یکدیگر چیست؟
تمامی داروسازان عزیز قبل از عضویت در داروگ لازم است احراز هویت کنند. تمامی مدارک داروسازان در سامانه ثبت می‌شود. علاوه بر این، پشتیبان شخصی شما پیگیر تبادلات شما بوده و در صورت بروز مشکل، پیگیری از سمت ما انجام خواهد شد و مشکل بر طرف می‌گردد.

اگر در گروه‌های واتساپی اعلانی را نیاز داشتیم چطور می‌توانیم ارتباط بگیریم؟
در صورت نیاز به اقلام یک اعلان در چت خصوصی ادمین گروه، شماره اعلان را اعلام نمایید. ادمین نام و نام خانوادگی دکتر و محل سکونت وی را به شما اطلاع می‌دهد. در ادامه باید وارد سایت داروگ شوید و بعد از انتخاب شروع تبادل، گزینه فیلتر را انتخاب کنید. در قسمت جستجو داروخانه‌ها، اسم دکتر را جستجو کرده و گزینه اعمال فیلتر را کلیک کنید. در نهایت لیست دکتر داروساز مورد نظر نمایش داده می‌شود.