خطر عوارض دارو تقلبی را به جان نخرید!

خطر عوارض دارو تقلبی را به جان نخرید|side effects of counterfeit medicine

خطر عوارض دارو تقلبی را به جان نخرید!

داروی تقلبی چیست؟

دارو تقلبی دارویی است که توسط شخص دیگری به‌ غیر از تولیدکننده اصلی، با کپی‌برداری از فرمولاسیون یا به تقلید از محصول اصلی و بدون مجوز یا رعایت حقوق مالک آن ساخته شده است. همچنین داروهای تقلبی قانون حقوق علامت‌های تجاری را نقض می‌کنند.

داروهای تقلبی دارای ترکیبات و مواد اولیه تقلبی هستند که گاهی اوقات ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند. این دارو ممکن است به‌طور کامل جایگزین شوند یا بانام تجاری کاذب فروخته شوند.

داروهای تقلبی یا با هدف کسب سود از مصرف‌کنندگان ساخته می‌شود یا به خاطر خرید محصولاتی که ارزش پزشکی کمتری دارند تولید می‌شود.

پدیده ساخت داروهای تقلبی روز به ‌روز در حال افزایش است، در حال حاضر داروهای بیشتری، مخصوصا داروهای کمیاب در حال جعل شدن هستند. این داروها شامل داروهای گران قیمت مانند داروهای ضد سرطان و داروهای با تقاضای زیاد مانند داروهای ضد ویروسی می‌شوند.

لوازم‌آرایشی تقلبی نیز غالباً دارای تنوع بسیار زیادی از مواد منزجرکننده و سمی هستند، مثل: جیوه، سرب، سیانور، آرسنیک، پاک‌کننده رنگ و غیره.

دارو تقلبی ممکن است چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  • این داروها حاوی مواد بی‌کیفیت و گاها مضر هستند یا با دوزهای اشتباه ساخته می‌شوند.
  • این محصولات از روی عمد و کلاه‌برداری ساخته می‌شوند یا با توجه به هویت شرکت ساخت یا منبع خود، برچسب اشتباه به آن‌ها زده می‌شود.
  • بسته‌بندی جعلی از دیگر ویژگی‌های این داروها است.

اثر دارونما چیست؟

اثر دارونما به‌عنوان پدیده‌ای تعریف می‌شود که در آن برخی از افراد پس از تجویز یک ماده که هیچ گونه ارزش پزشکی و تاثیرات دارویی ندارد، از مزایایی شبیه به همان داروی اصلی برخوردار می‌شوند! این ماده یا دارونما هیچ اثر پزشکی شناخته‌شده‌ای ندارد. گاهی اوقات ممکن است که داروی تقلبی مصرفی، نتایج درمانی دارو واقعی را داشته باشد، پدیده‌ای که به‌عنوان اثر دارونما شناخته می‌شود. در برخی موارد، دارونما می‌تواند به‌اندازه کافی قدرتمند باشد تا اثرات درمان‌های پزشکی واقعی را تقلید کند.

دارو تقلبی چه اثراتی دارد؟

دارو تقلبی و غیر استاندارد ممکن است حاوی دوزهای سمی از مواد خطرناک باشند و باعث مسمومیت شوند. خطر استفاده از دارو تقلبی و لوازم ‌آرایش تقلبی شامل سوختگی شیمیایی، کهیر و مشکلات طولانی ‌مدت سلامتی نیز می‌شود.

از جمله عوارض این داروها عبارتند از:

  • پیشرفت بیماری با ایجاد اختلال در روند درمان بیماری‌های مزمن و عفونی
  • مقاومت در برابر دارو
  • شکست در روند درمان
  • ایجاد بیماری‌های دیگر
  • مرگ

و…

این نوع داروها همچنین از دست دادن اعتماد مردم به سیستم‌های بهداشتی و پزشکی، به ‌ویژه در کشورهای کم‌درآمد را را به دنبال دارد. داروهای تقلبی از ارزیابی معمول کیفیت، ایمنی و اثربخشی که برای اتخاذ مجوز از اتحادیه‌های رسمی دارو لازم است، عبور نمی‌کنند به همین دلیل، می‌توانند تهدیدی جدی برای سلامتی باشند.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه دارویاب داروگ دارو مورد نیاز خود را از طریق سامانه‌ای امن بیابید. دیگر نگران هزینه‌های بالای دارو کمیاب نباشید.

برای آنکه بخوانید مزایای تهیه داروهای کمیاب با داروگ کدام‌اند؟ روی لینک درج شده کلیک کنید.

شما می‌توانید تنها با یک کلیک داروی کمیاب خود را پیدا کنید!

جهت آشنایی با خدمات داروگ، بزرگ‌ترین سامانه اینترنتی تبادل دارو، روی لینک آن کلیک کنید