تهیه داروهای کمیاب با سامانه تبادل دارو داروگ

تهیه داروهای کمیاب|Preparation of orphan drugs

تهیه داروهای کمیاب با سامانه تبادل دارو داروگ

داروهای کمیاب

نظر به اهمیت موضوع کمبودهای دارویی و تهیه داروهای کمیاب در کشور و لزوم اطلاع‌رسانی صحیح به بیماران و همکاران درباره‌ توزیع داروها در داروخانه‌های سراسر کشور، سامانه‌ی الکترونیکی داروگ که اولین سامانه‌ ارتباطی بین مردم، داروخانه‌ها و شرکت‌های توزیع‌کننده است با هدف تبادل و تامین زنجیره‌ دارویی، فعالیت خود را در این عرصه مهم آغاز نموده است. محور فعالیت این سامانه، تمرکز بر داروخانه‌ها به عنوان واسطه‌ صنعت دارویی است.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های سامانه داروگ در اختیار قرار دادن پنل کاربری ویژه و امکانات خاص برای تمامی کاربران اعم از مردم، داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی است.

یکی از معضلات مهم صنعت توزیع دارو، عدم شفافیت و توزیع ناعادلانه‌ داروها و محصولات خاص از سوی شرکت‌های توزیع کننده است. به این ترتیب که بنا بر سیاست‌های شرکت‌های توزیع دارو هر داروخانه‌ای با توجه به میزان خریدش از شرکت مزبور، می‌تواند از شرایط بهتر و داروهای کمیاب برخوردار باشد. این امر به نوبه‌ خود یکی از عوامل مهمی است که بر موضوع کمبود دارو برای بیماری‌های خاص دامن می‌زند. بنابراین، یکی از بهترین قابلیت‌های این سامانه، برقراری شرایط یکسان برای تبادل و تامین داروهای خاص در داروخانه‌های سراسر کشور است. سامانه‌ داروگ مسیر ناهموار و دشوار تهیه داروهای کمیاب برای افراد جامعه و همکاران داروخانه‌دار را هموار می‌کند.

مزایای سامانه‌ داروگ برای تهیه و تبادلات دارویی عبارتند از:

  • افزایش فروش داروخانه‌ها
  • جلوگیری از ضرر و زیان داروخانه‌ها از طریق فروش داروهای تاریخ نزدیک
  • جلوگیری از دورریزهای دارویی
  • اعلام جزئیات داروهای تاریخ نزدیک، مازاد وکمیاب به سایر همکاران داروساز
  • اطلاع از کمبود دارویی در داروخانه‌های سراسر کشور
  • تبادل دارویی همزمان بین داروخانه‌ها
  • تبادل قانونی دارو
  • ایجاد توازن و یکسان‌سازی داروهای موجود در داروخانه‌های مناطق مختلف شهرها و کشور

تهیه داروهای خاص با سامانه تبادل دارو داروگ

در وب‌ سایت داروگ، امکان ثبت تبادلات و استعلام داروهای کمیاب برای داروخانه‌ها و بیماران فراهم شده است. کلیه‌ داروخانه‌ها در سراسر کشور و عامه‌ مردم می توانند به راحتی از امکانات سامانه‌ داروگ بهره‌مند گردند. نحوه تهیه و تبادل داروهای خاص در سامانه‌ الکترنیکی داروگ برای دو گروه عموم مردم و داروخانه‌های عضو این سامانه متفاوت است.

جستجوی پیشرفته برای داروخانه‌ها:
در صورتی که تبادل دارویی بین داروخانه‌ها باشد به این صورت انجام می‌گردد که داروخانه‌ متقاضی باید در ابتدا درخواست خود را مبنی بر ویژگی‌ها و مشخصات دارو ثبت کند. در مرحله بعد، درخواست به داروخانه‌ها نمایش داده می‌شود. داروخانه‌ای که این دارو را در اختیار دارد، تایید می‌کند که داروی مورد نیاز را موجود دارد. در ادامه این درخواست، تبادل دارو به دو شکل سبد داروی یا مبادله‌ کالا به کالا صورت می‌گیرد. چنانچه، مبادله بصورت کالا به کالا و معاوضه‌ای باشد باید هر دو دارو از نظر ریالی هم‌تراز باشند یا در نهایت ده درصد تفاوت قیمت بین داروها وجود داشته باشد.

خدمات عمومی:

یکی از قابلیت‌های مهم سامانه‌ی داروگ، ارائه خدمات مرتبط با عموم مردم در جهت برقراری ارتباط دو سویه و عادلانه بین داروخانه‌ها و تمامی افراد به ویژه بیماران است. افراد می‌توانند با ورود به سامانه داروگ و ثبت نیاز خود به دارویی خاص در این وب سایت، داروی کمیاب مورد نیاز خود را تهیه کنند. سپس به‌طور خودکار، این اعلام نیاز برای تمامی داروخانه‌ها نمایش داده می‌شود. در صورتی که دارو در داروخانه‌ای موجود باشد، داروخانه‌ی مذکور درخواست را تایید و اعلام موجودی می‌نماید.

برای آنکه بدانید تبادل دارو در سامانه داروگ به چه شکل انجام می‌شود؟ روی لینک آن کلیک کنید.

برای انجام تبادل دارو لازم است در ابتدا عضو سامانه تبادلات دارویی داروگ شوید، برای این منظور روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات داروگ می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید.