جدیدترین دارو دیابت نوع ۲، مانجارو | نحوه مصرف+عوارض

داروی دیابت نوع ۲

جدیدترین دارو دیابت نوع ۲، مانجارو | نحوه مصرف+عوارض

قرص جدید قند خون

اگر شما هم با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می‌کنید، باید نسبت به جدیدترین و بهترین داروهای قند خون و دیابت آگاه باشید. همانطور که می‌دانید قند خون (HbA1c) در بیماری دیابت  بیش از حد بالا می‌رود. زیرا بدن به طور معمول انسولین تولید یا استفاده نمی کند. قند خون بالا می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی شود. داروهای بسیاری جهت درمان قند خون بالا معرفی می‌شوند. برای مثال داروی QTERN، قرص گلوتریو و مانجارو از جمله جدیدترین داروهای قند خون بالا هستند. در ادامه مطلب شما را با جدیدترین داروی دیابت نوع ۲، مانجارو، نحوه مصرف و کاندیدهای مناسب آن آشنا خواهیم کرد.

جدیدترین دارو برای دیابت نوع ۲ مانجارو

خوشبختانه سازمان غذا و دارو آمریکا درمان جدیدی برای دیابت نوع ۲ تایید کرده است. این درمان شامل تزریق دارویی به نام مونجارو  (tirzepatide) یک بار در هفته است.  این دارو در کنترل سطح قند خون از داروهای دیگر موثرتر است. همچنین این دارو احتمالا برای درمان بیماری چاقی نیز کارآمد است. این داروی جدید در آزمایشات بالینی به طور چشمگیری A1C و وزن را کاهش می دهد. داروی مونجارو Mounjaro توسط Eli Lilly ساخته شده است. مونجارو قند خون را به طور مؤثرتری نسبت به سایر درمان‌های دیابت بهبود می‌بخشد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با افراد بدون دیابت و در سنین پایین‌تر، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی هستند. این دارو اولین داروی تایید شده است که دو هورمون اصلی طبیعی اینکرتین،GIP  و GLP-1 را مورد هدف قرار می‌دهد. اینکرتین‌ها هورمون‌های متابولیکی هستند که باعث کاهش سطح گلوکز خون می شوند.

مونجارو اولین آگونیست گیرنده دوگانه GIP و GLP-1 است که توسط FDA تایید شده است. GIP و GLP-1 دو هورمونی هستند که بدن می‌سازد و معمولاً با وعده های غذایی ترشح می شوند. این دارو برای کمک به تقلید هر دو آگونیست طبیعی (GIP و GLP-1) طراحی شده است تا مولکول بتواند به گیرنده‌های آنها متصل شود. به بیان ساده، آگونیست مانند کلیدی است که در قفل‌ها (گیرنده‌ها) قرار می‌گیرد و آن را می‌چرخاند تا به مدیریت سطح گلوکز کمک کند. این هورمون به طور طبیعی توسط روده‌ها ترشح می‌شود و برای تنظیم قند خون و اشتها معروف است.  این دارو همچنین باعث کاهش وزن می‌شود.

نخستین دارویی که این مکانیسم را هدف گرفت Wegovy  نام داشت و برای درمان دیابت نوع ۲ در ۲۰۱۷ میلادی تایید شد. البته مانجارو با Wegovy متفاوت بوده و طوری طراحی شده است تا GLP-1 و یک هورمون دیگر به نام GIP را تقلید کند. آزمایش‌های بالینی نشان داده اند تاثیر آگونیست دوگانه GPL-1 و GIP برای درمان دیابت نوع ۲ بیشتر از درمان‌هایی است که فقط GLP-1 را هدف می‌گیرند.

نحوه مصرف و تزریق مانجارو

داروی مانجارو را می‌توان به صورت تنها یا همراه با سایر داروهای دیابت از جمله متفورمین، سولفونیل اوره یا مهارکننده های SGLT2 استفاده کرد. این دارو در سه دوز مختلف ۵ میلی‌گرم، ۱۰ میلی گرم و ۱۵ میلی‌گرم وجود دارد. پزشک متخصص دوز مصرفی را بسته به پاسخ بدن فرد به دارو و اهداف درمانی وی تنظیم کنند.

  • دستورالعمل‌های استفاده همراه Mounjaro را بخوانید.
  • از Mounjaro دقیقاً همانطور که پزشک توصیه می‌کند استفاده کنید.
  • مونجارو زیر پوست (زیر جلدی) معده (شکم)، ران یا بازو تزریق می‌شود.
  • از Mounjaro یک بار در هفته و در هر زمانی از روز استفاده کنید.
  • انسولین و مونجارو را در یک تزریق با هم مخلوط نکنید.

عوارض جانبی مانجارو

مونجارو می‌تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش اشتها، یبوست، ناراحتی بالای شکم و درد شکمی ‌شود. هنوز مشخص نیست که آیا جدیدترین دارو درمان دیابت نوع ۲ مانجارو باعث ایجاد چنین تومورهایی از جمله سرطان مدولاری تیروئید در انسان می‌شود یا خیر. مونجارو در بیماران با سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان مدولاری تیروئید یا در بیماران مبتلا به سندرم نئوپلازی چندگانه غدد درون ریز نوع ۲، نباید استفاده شود.

توصیه های قبل از مصرف مانجارو

  • اگر به هر داروی دیگر حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. ترکیبات دارو را بررسی کنید یا از پزشک داروساز بپرسید.
  • اگر تا به حال بیماری لوزالمعده یا کلیوی، مشکلات معده مانند مشکل در هضم غذا یا سابقه رتینوپاتی دیابتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید، با پزشک خود حتما مشورت کنید.

برای چه کسانی می‌توان مانجارو تجویز کرد؟

تاییدیه FDA درباره مصرف داروی Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ است. همچنین توصیه می‌شود از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده شود.

تاثیر و مصرف این دارو در بیماران با سابقه التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) مطالعه نشده است. همچنین برای استفاده در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ توصیه نمی‌شود.

خواص ضد چاقی و تاثیر این دارو در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی بدون دیابت نوع ۲ در حال تحقیق و بررسی است. مصرف این دارو به این منظور نیاز به تأییدیه جداگانه FDA دارد. در نتیجه توصیه می‌شود در حال حاضر از داروی مانجارو برای صرفا کاهش وزن استفاده نگردد.

داروهای کمیاب دیابت را از کجا تهیه کنیم؟

داروهای درمان دیابت همانند بسیاری از داروهای دیگر ممکن است به راحتی یافت نشوند. برای مثال انسولین قلمی از جمله این داروهای حیاتی مبتلایان دیابت است که ممکن است کمیاب گردد. اما نگران نباشید سامانه داروی کمیاب داروگ در خدمت شماست! شما می‌توانید برای تهیه داروهای کمیاب قند خون بالا یا بیماری‌های دیگر به سامانه داروگ مراجعه کنید. فقط کافیست نام داروی درخواستی خود را وارد کنید یا نسخه خود را آپلود کنید.

بیشتر بخوانید:

داروهای کمیاب قندخون را از کجا پیدا کنیم؟