داروی وین کریستین سولفات برای سرطان | نحوه مصرف، عوارض و مزایا

داروی وین کریستین سولفات برای سرطان | نحوه مصرف، عوارض و مزایا

داروی وین کریستین سولفات برای سرطان | نحوه مصرف، عوارض و مزایا

داروی وین کریستین سولفات چیست؟

وین کریستین یک داروی شیمی درمانی است که متعلق به گروهی از داروها به نام آلکالوئیدهای وینکا است. این دارو معمولا با سایر داروهای شیمی درمانی برای کند کردن یا متوقف کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می شود. در نتیجه تزریق وین کریستین سولفات برای درمان سرطان می‌تواند حیاتی باشد. در ادامه مطلب درباره نحوه مصرف این دارو، عوارض جانبی و هشدارهای مصرف آن بیشتر می‌خوانیم. همچنین درباره خرید این دارو توسط سامانه تهیه داروی کمیاب داروگ صحبت خواهیم کرد.

کاربرد داروی وین کریستین سولفات

وین کرستین برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می‌شود. وین کریستین با جلوگیری از جدا شدن سلول های سرطانی به ۲ سلول جدید، عمل می کند. بنابراین، رشد سرطان را متوقف می کند.

نحوه مصرف ویال وین کریستین سولفات

این دارو فقط به صورت وریدی تجویز می شود و  طبق برنامه‌ای که پزشک شما تجویز کرده است، معمولاً یک بار در هفته تزریق می شود. دوز بر اساس وضعیت پزشکی، وزن و نحوه پاسخ آن به درمان تعیین می‌شود.

در حین استفاده از این دارو، مایعات زیادی بنوشید. زیرا به کاهش برخی از عوارض جانبی کلیه‌ها کمک می‌کند. مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

عوارض جانبی وین کریستین سولفات

از جمله عوارض جانبی وین کریستین سولفات میتوان به تهوع، استفراغ، کاهش وزن، اسهال، زخم های دهان، سرگیجه یا سردرد اشاره کرد. اگر هر یک از این عوارض ماندگار یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند باعث یبوست شود که در برخی موارد ممکن است جدی شود. در مورد استفاده منظم از داروهای ضد یبوست مانند دوکوزات، اجتناب از ملین های حجیم کننده و انتخاب یک ملین محرک مناسب با پزشک مشورت کنید. اگر دچار یبوست، درد معده/شکم یا نفخ شدید، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

ریزش مو موقت نیز ممکن است رخ بدهد. رشد طبیعی مو باید پس از پایان درمان بازگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، این دارو برای شما تجویز شده است، زیرا پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن بیشتر از خطر عوارض جانبی است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر را کاهش دهد.

این دارو همچنین ممکن است توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت ها کاهش دهد. در صورت داشتن هر گونه علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی رود، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

وین کریستین سولفات معمولاً بر اعصاب و عضلات بدن شما تأثیر می گذارد. اکثر این عوارض پس از قطع این دارو از بین می‌روند، اما برخی از عوارض ممکن است برای مدت طولانی باقی بمانند.

عوارض جانبی جدی

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ادرار دردناک یا کاهش ادرار
 • درد (از جمله در مفاصل، کمر، ماهیچه ها)
 • بی حسی/ سوزن سوزن شدن/سوزش/درد پاها/دست ها
 • ضعف و مشکل در راه رفتن از دست دادن هماهنگی/تعادل
 • ناتوانی در حرکت عضلات (از جمله عضلات صورت و سایر قسمت های بدن)
 • افتادگی پلک
 • گرفتگی صدا و مشکل در صحبت کردن

عوارض جانبی خطرناک

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید. از جمله:

 • تشنج
 • درد قفسه سینه/فک/بازوی چپ
 • علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع که قطع نمی شود، ادرار تیره، استفراغ، درد معده/شکم، زرد شدن چشم/پوست)

مشکلات تنفسی وین کریستین

مشکلات تنفسی به ندرت با درمان وین کریستین اتفاق می‌افتند، به خصوص زمانی که این درمان با داروی شیمی درمانی دیگری مانند میتومایسین-C تجویز می‌شود. احتمال ابتلای بیماران مبتلا به مشکلات ریوی ممکن است به این عارضه جانبی بیشتر باشد.

در صورت بدتر شدن این عارضه ممکن است نیاز به درمان قوی‌تر و طولانی‌تری باشد. این عارضه در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از تجویز وین کریستین و تا ۲ هفته پس از دوز میتومایسین-C رخ می دهد.

اگر دچار تنگی نفس یا سرفه شدید فوراً از پزشک کمک بگیرید. اگر این واکنش را داشتید، نباید دوباره وین کریستین را دریافت کنید.

هشدارهای قبل مصرف

از آنجایی که این دارو فقط به صورت وریدی تزریق می شود، نباید به ستون فقرات یا سایر نواحی بدن تزریق شود زیرا ممکن است کشنده باشد.

اگر وین کریستین سولفات از ورید به ناحیه اطراف نشت کند، ممکن است باعث آسیب جدی به پوست و بافت شود. در صورت احساس درد، سوزش، قرمزی یا تورم در محل تزریق، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

قبل از استفاده از وین کریستین، اگر به وین کریستین لیپوزومال حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. تزریق وین کریستین با تزریق لیپوزومی وین کریستین متفاوت است. این دو دارو توصیه های دوز متفاوتی دارند.

تداخلات دارویی وین کریستین سولفات

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی داشته باشد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با وین کریستین سولفات تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • دیگوکسین
 • فنی توئین
 • داروهایی که ممکن است باعث آسیب عصبی به گوش شوند (مانند داروهای شیمی درمانی که حاوی پلاتین هستند).
 • ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)
 • آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)
 • ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)
 • خار مریم
 • داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین)

وین کریستین سولفات در دوران بارداری

این درمان ممکن است به رشد کودک در رحم آسیب برساند. مهم است که در طول درمان و تا چند ماه پس از آن باردار نشوید یا اقدام به بارداری نکنید. قبل از شروع درمان با پزشک یا پرستار خود در مورد پیشگیری موثر از بارداری صحبت کنید. اگر شما یا شریک زندگیتان در حین درمان باردار شده اید فوراً به آنها اطلاع دهید.

مصرف وین کریستین سولفات در دوران شیردهی

در طول این درمان از شیر مادر خودداری کنید زیرا ممکن است دارو وارد شیر مادر شود.

آیا وین کریستین سولفات باعث ناباروری می شود؟

ممکن است پس از درمان با این دارو نتوانید باردار شوید. همچنین آقایان ممکن است قدرت باروری خود را از دست بدهند. اگر فکر می کنید در آینده می خواهید بچه دار شوید، قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید.

مردان ممکن است قبل از شروع درمان بتوانند اسپرم را ذخیره کنند. همچنین زنان ممکن است قادر به ذخیره تخمک یا بافت تخمدان باشند. اما این خدمات در هر بیمارستانی در دسترس نیست، بنابراین باید از پزشک خود در این مورد سوال کنید.

خرید داروی وین کریستین سولفات

همانند بسیاری از داروهای درمان سرطان که بسیار حیاتی هستند این دارو نیز ممکن است به راحتی در دسترس بیماران قرار نگیرد. اما نگران نباشید با سامانه داروهای کمیاب داروگ می‌توانید برای خرید داروی وین کریستین سولفات و تهیه آن اقدام کنید.

برای این منظور تنها کافیست عضو سامانه داروگ شوید و در صفحه داروهای کمیاب در قسمت شروع جستجو نام داروی خود را وارد کنید یا نسخه خود را آپلود نمایید. استعلام دارو در سامانه داروگ در داروخانه های سراسر کشور به سرعت انجام می‌شود. اگر برای تهیه داروی خود با سامانه به راهنمایی بیشتری نیاز دارید با کارشناسان ما در داروگ در تماس باشید.