همه‌چیز درباره سلامت مردان!

سلامت مردان|men's health

همه‌چیز درباره سلامت مردان!

سلامت آقایان

به‌طورکلی مردان نسبت به زنان چندان به‌ سلامت خود که شامل عوامل بیولوژیکی، نوع رفتار و مسائل ذهنی می‌شود توجه نمی‌کنند. آقایان معمولاً کمتر در جستجوی مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه عمل می‌کنند و در نتیجه، ممکن است از نظر سلامتی، ضعیف‌تر باشند که در این بلاگ به آن‌ها می‌پردازیم. اطلاع از این موارد می‌تواند تلنگری باشد برای اینکه آقایان بیشتر مراقب سلامتی خود باشند.

سلامت مردان چگونه تعریف می‌شود؟

سلامت مردان به طور کلی به وضعیت کامل جسمی، روانی و اجتماعی که توسط مردان تجربه می‌شود، اشاره دارد و صرفاً مربوط به بیماری و یا ناتوانی نمی‌شود. این موضوع اغلب مربوط به شرایط فیزیکی یا شرایط ناشی از هورمون‌های خاص و قابل‌ توجه در مردان می‌شود. مسائل مربوط به‌ سلامت مردان همچنین شامل موقعیت‌های پزشکی می‌شود که در آن مردان با مشکلاتی مواجه می‌شوند مانند عوامل اجتماعی-اقتصادی که مستقیماً به بیولوژی آن‌ها مربوط نمی‌شود. برخی از بیماری‌هایی که هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ازنظر آماری در مردان شایع‌تر است. سلامت مردان در چندین دسته بررسی می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

امید به زندگی

علیرغم افزایش کلی امید به زندگی در سطح جهان، امید به زندگی مردان بدون توجه به نژاد و مناطق جغرافیایی کمتر از زنان است. شکاف بین امید به زندگی در مردان و زنان در کشورهای مختلف متفاوت است. کشورهای کم‌ درآمد شکاف کمتری در امید به زندگی دارند. عوامل بیولوژیکی، رفتاری و اجتماعی باعث کاهش امید به زندگی در مردان می‌گردد. تأثیرات بیولوژیکی بر امید به زندگی کمتر مردان شامل ژنتیک و هورمون‌ها می‌شود.

ازنظر عوامل رفتاری، مصرف الکل، مواد مخدر و تنباکو در مردان در مقایسه با زنان بیشتر است. درنتیجه میزان ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و سیروز کبدی افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد بی‌تحرکی همراه با بسیاری از بیماری‌های مزمن در مردان شایع‌تر است. این بیماری‌ها بر امید به زندگی کلی مردان تأثیر می‌گذارند. مردان بیشتر از زنان درگیر رفتارهای پرخطر می‌شوند که  آسیب و مرگ ‌و میر را به دنبال دارد. همچنین نرخ خودکشی در مردان بسیار بیشتر از زنان است.

عوامل اجتماعی تعیین‌کننده سلامت مردان شامل عواملی همچون مواجهه بیشتر شغل آن‌ها با خطرات فیزیکی و کار در شرایط سخت و محیط‌های خطرناک نسبت به زنان نیز می‌شود. از لحاظ تاریخی، مردان دارای استرس شغلی بالاتری بودند که با افزایش خطر فشارخون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی همراه است. این موضوع بر امید به زندگی آن‌ها تأثیر منفی گذاشته است. با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که با تثبیت نقش زنان در محل کار، این خطرات برای مردان کاهش ‌یافته است.

سلامت روان

اگرچه بیشتر علائم استرس در مردان و زنان مشابه است. اما استرس می‌تواند توسط مردان متفاوت باشد. با توجه به تحقیقات انجمن روانشناسی آمریکا، مردان نسبت به زنان، کمتر علائم عاطفی و جسمی استرس خود را بیان می‌کنند. مردان بیشتر در هنگام استرس از نظر اجتماعی کناره‌گیری می‌کنند. آقایان در بیشتر موارد بیان می‌کنند که هیچ کاری برای مدیریت استرس خود انجام نمی‌دهند. ازنظر علل استرس، مردان بیشتر از زنان با استرس‌هایی با منشأ پول و اقتصاد  یا به ‌طورکلی شغل درگیر هستند.

استرس روانی در مردان با عوارض مختلفی همراه است که می‌تواند بر سلامت مردان تأثیر بگذارد. این عوارض می‌تواند شامل فشارخون بالا و متعاقب آن عوارض و مرگ ‌و میر قلبی عروقی، بیماری قلبی عروقی، اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی) و احتمالاً کاهش باروری به دلیل کاهش میل جنسی می‌شود.

اختلالات مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر و الکل در مردان بسیار بیشتر از زنان است. این موضوع در سلامت مردان تاثیرگذار است. مردان به دلیل فشار همسالان در مقایسه با زنان، بیشتر معتاد به مواد و سوءمصرف مواد هستند. اختلالات مصرف مواد مخدر و الکل با مسائل مختلف سلامت روان در مردان و زنان مرتبط است. یکی از دلایل اصلی مصرف الکل، تغییر خلق ‌و خو یا وضعیت روانی است. شواهد نشان می‌دهد مصرف بیش ‌از حد الکل خطر ابتلا به مشکلات سلامت روان را افزایش می‌دهد. مردان مبتلابه اختلالات سلامت روان، مانند اختلال استرس پس از سانحه، دو برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر هستند.

رفتار

نوع رفتار مردان نسبت به زنان متفاوت است. زنان به مشکلات سلامت روان خود بیشتر اهمیت داده و درباره آن بیشتر و عمیق‌تر از مردان می‌توانند صحبت کنند. درحالی‌که مردان بیشتر به دنبال مراقبت‌های تخصصی و بستری هستند. مردان بیشتر از زنان مشکلاتی مانند مصرف الکل را برای درمان بیان می‌کنند.

بی‌میلی به کمک گرفتن یکی دیگر از عوامل خطر شایعی است که مردان با آن مواجه هستند و سلامت مردان را در خطر قرار می‌دهد. این موضوع از تصورات درونی مردانگی ناشی می‌شود. کلیشه‌های سنتی مردانه، انتظارات قدرت و استقامت را نشان می‌دهند و هر نشانه‌ای از آسیب‌پذیری، مانند نیاز به مشاوره و خدمات بهداشت روان، ضعف تلقی می‌شود. درنتیجه، افسردگی در مردان کمتر تشخیص داده می‌شود و اغلب ممکن است درمان ‌نشده باقی بماند. عدم درمان افسردگی و شدت یافتن آن ممکن است منجر به خودکشی در شخص گردد.

بیماری

در زیر فهرستی از بیماری‌هایی را آورده‌ایم که در مردان شیوع بالایی دارد. جهت حفظ سلامت مردان توصیه می‌شود آقایان نسبت به این بیماری‌ها آگاهی داشته باشند و سالیانه این موارد را در بدن خود بررسی کنند.

 

سایر موارد: سلامت جنسی: سرطان: شرایط سلامت روان: تنفسی: قلبی عروقی:
صدمات ناخواسته HIV/AIDS سرطان پروستات اوتیسم بیماری تنفسی بیماری قلب و عروقی
دیابت اختلال در نعوظ سرطان بیضه اختلال افسردگی اساسی COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه) آترواسکلروز
آنفولانزا اختلالات انزال سرطان روده بزرگ خودکشی کردن سرطان ریه حمله قلبی
بیماری کبد اختلال میل جنسی سرطان پوست اعتیاد پنومونی فشارخون
بیماری کلیوی         سکته
سوءمصرف الکل         کلسترول بالا

می‌توانید تنها با یک کلیک داروی کمیاب خود را پیدا کنید! .