تبادلات دارویی در داروگ به چند صورت انجام می پذیرد؟

تبادلات دارویی در داروگ به چند صورت انجام می‌پدیرد؟|ways of medicine exchanges in daroog

تبادلات دارویی در داروگ به چند صورت انجام می پذیرد؟

تبادل دارو

سامانه‌ داروگ به عنوان بزرگ‌ترین مرجع اطلاعات دارویی کشور گام مهمی در جهت تبادلات آگاهانه و عادلانه دارو برداشته است. گروه مهندسین و طراحان این سامانه پس از سال‌های تلاش مستمر، اهدافی از قبیل توزیع عادلانه‌ دارو، تسهیل در تهیه داروهای مورد نیاز آحاد مردم، جلوگیری از هدر رفت دارو، کمک به اقتصاد داروخانه‌ها، حفظ دارو به عنوان سرمایه‌ ملی و حذف واسطه‌ها و دلالان دارو دنبال می‌کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و قابلیت‌های سامانه‌ی داروگ، امکان تبادلات دارویی بین همکاران داروخانه‌های سراسر کشور است.

تبادلات دارویی به دو حالت زیر انجام می‌پذیرد:

  • در حالت اول داروخانه کالا یا کالاهای مازاد و مدنظر خود جهت تبادل را ثبت می‌کند و سپس در لیست، کالاهای دیگر داروخانه‌ها برای تبادل را بررسی می‌کند. در صورت یافتن محصول مورد نیاز خود، درخواست تبادل را به داروخانه دیگر ارسال می‌نماید.
  • در حالت دوم داروخانه اول پس از ثبت کالاهای مدنظر خود برای تبادل، منتظر درخواست دیگر داروخانه‌ها جهت تبادل می‌ماند.

داروخانه‌ها در سامانه داروگ به دو شکل می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند که عبارتند از:

  • سبد یا پک دارویی
  • کالا با کالا

سبد یا پک دارویی:

در این حالت تبادلات دارویی، داروخانه‌ها عضو در سامانه‌ داروگ می‌توانند تعدادی از محصولاتی که بر اساس سیاست‌های فروش خود تعیین کرده‌اند را در کنار دارو یا محصول با ارزش، خوب و پرطرفدار بگذارند و به واسطه آن بتوانند سایر محصولات دارویی مازاد یا فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی خود را با محصول مورد نیاز خود تبادل کنند. این موضوع منجر به افرایش فروش داروخانه‌ها می‌شود و از هدر رفت دارو جلوگیری می‌کند. ضمناً در این شکل از تبادل دارویی، امکان جا به جایی سبد با سبد دیگر یا سبد با یک دارو یا محصول تک نیز وجود دارد.

کالا با کالا:

در این شکل  از تبادل دارویی در سامانه‌ی داروگ، همکاران داروخانه می‌توانند در خصوص داروهای مازاد و تاریخ نزدیک موجود در داروخانه‌ خود اطلاع رسانی کرده و تقاضای خود را در مورد تبادل آن‌ها با یک دارویی که موجودی آن در داروخانه به اتمام رسیده ثبت نماید. به عنوان مثال یک داروخانه، داروهای بسیار زیادی برای درمان دستگاه گوارش موجود دارد که ممکن است در ماه‌های آینده به دلیل مازاد بودن و نزدیکی تاریخ انقضا مجبور به معدوم سازی آن‌ها شود. در مقابل، داروی مناسب درمان میگرن را موجود ندارد. این داروخانه می‌تواند درخواست خود را برای تبادل این داروها ثبت نماید. در چنین شرایطی ممکن است داروخانه‌های دیگری در سایر استان‌ها و شهرها وجود داشته باشند که نیاز به داروهای دستگاه گوارش دارند و می‌توانند با توجه به موجودی و نیاز خود، تبادلات دارویی را انجام دهند.  به این ترتیب، از دورزیر داروهای مازاد و تاریخ نزدیک به میزان قابل توجهی جلوگیری خواهد شد. همچنین به اقتصاد داروخانه‌ها به منظور افزایش میزان فروش ماهانه نیز کمک شایانی می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم دارو یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ملی کشور است که برای تهیه و تولید خارجی یا داخلی آن هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌گردد. به عبارتی تولید و تهیه دارو، بار مالی سنگینی بر دوش دولت و مردم دارد. بنابراین همه‌ ما موظف به حفظ و صرفه‌جویی در آن هستیم. سامانه‌ داروگ با فراهم نمودن امکان تبادلات دارویی، سهم عمده‌ای در این رسالت مهم بر عهده دارد.

جهت اطلاع از اینکه تبادلات دارویی چه مزایایی برای یک داروخانه دارد؟ روی لینک درج شده کلیک کنید.

جهت انجام تبادل دارو فقط کافیست عضو سامانه داروگ باشید، به این منظور روی لینک درج شده کلیک کنید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات داروگ می‌توانید روی لینک آن کلیک کنید.